Τέλος οι πλαστικές σακούλες!

Επικοινωνήστε με το συντάκτη του ψηφίσματος

Αυτό το θέμα συζήτησης δημιουργήθηκε αυτόματα από την αίτηση Τέλος οι πλαστικές σακούλες!.

Aristidis Romanos
Επισκέπτης

#1

2011-01-04 14:22

Αφού η Μύκονος δεν θέλει να απαλλαγεί από τους άλλους σοβαρούς ρυπαντές που καλύπτονται από ισχυρούς οικονομικο-διοικητικο-δικαστικο-πολιτικούς προστάτες, τουλάχιστον ας απαλλαγεί από τις πλαστικές σακκούλες.Μπορεί να ακολουθήσουν οι πλαστικές καρέκλες! Είναι ίσως μια καλή αρχή.

Mykonos does not wish to get rid of its serious polluters, who operate within a protective economic-administrative-judicial-political network; the least it can do is dispose of its plastic bags. Plastic chairs may follow. Anyway, it is a good start.
Guest
Επισκέπτης

#2 Re: Καλή Χρονιά Κύριε Ρομανέ.

2011-01-04 17:14

Κύριε Ρομανέ,

Πολύ εύστοχο το σχόλιο σας. Νομίζω όμως ότι πρώτα πρέπει να απαλλαγούμε απο την κακή μας νεοτροπία που μας θέλει αδιάφορα θύματα. Ποια κίνηση προτείνετε εσείς σαν επόμενη;

#1: Aristidis Romanos -  

 

Ν.Σαλάχας.
Επισκέπτης

#3 Πλαστικές νοοτροπίες....

2011-01-05 13:27

#2: Guest - Re: Καλή Χρονιά Κύριε Ρομανέ. 

Τουλάχιστον άστοχη η κίνηση να καλείτε τον κ. Ρωμανό να προτείνει την επόμενη κίνηση, την στιγμή που έχει προτείνει και καταθέσει στο Δ.Σ μελέτη προκειμένου αν μη τι άλλο η πόλη της Μυκόνου να ισορροπήσει και οι πολίτες να μην είναι όμηροι διάφορων προστατών, όπως πολύ εύστοχα ο ίδιος περιγράφει. Η μελέτη του αυτή, για τις χρήσεις γης στην πόλη Μυκόνου, έχει κατατεθεί στο Δ.Σ αρχές του 2009 και μπήκε ταχύτατα στο συρτάρι, χωρίς να ξαναβγεί στην επιφάνεια παρά της πιέσεις κάποιων....

 

Марина Викторовна
Επισκέπτης

#4 !!!!!!!

2011-01-05 15:13

за переголосование!!!!!!
Λευτέρης Σικινιώτης
Επισκέπτης

#5 Καλή Χρονιά Κύριε Σαλάχα

2011-01-05 22:26

Το θέμα μας είναι η πλαστική σακούλα. Σίγουρα υπάρχουν μεγαλύτερα θέματα που πρέπει να μας απασχολήσουν, αλλά τώρα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στο πρόβλημα αυτό.
Δεν γνωρίζω αν ο Κύριος Ρομανός είναι ο ίδιος με τον κ. Ρομάνο που έχει κάνει την μελέτη για τις χρήσεις στην Μύκονο, αν ναι, νοιώθω υπερήφανος που είμαστε συναγωνιστές για το πρόβλημα της χρήσης πλαστικής σακούλας. Σίγουρα είναι ένας λαμπρός επιστήμονας, με σοβορότατη άποψη.
Ζητώ συγνώμη που δεν γνωρίζω περισσότερα, δεν θέλω να μπω στον πειρασμό των αντιπαραθέσεων, μιας και μας ενώνουν περισσότερα απο αυτά που μας χωρίζουν. Έχω ακούσει για μία καλή μελέτη η οποία όμως είχε και κάποιες σοβαρές αντιρρήσεις με αρκετούς συμπολίτες μας θιγόμενους. Θα ενημερωθώ και θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικός.
Τώρα, σχετικά με τα κλειστά συρτάρια, η άποψη μας είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχουν ειδικά εφόσον ο νόμος δίνει το δικαίωμα στους δημοτικούς συμβούλους αλλά και στους πολίτες να μην αφήνουν θέματα σε κλειστά συρτάρια...
Γιατί δεν ξεκινάτε μία ψηφοφορία να επανέλθει το θέμα στο Δημοτικό Συμβούλιο;

Εγώ σήμερα δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά, μιας κια δεν το γνωρίζω απόλυτα. Θα ενημερωθώ όμως.
Με τις καλύτερες ευχές μου για καλή χρονιά, γεμάτη Υγεία, Πρόοδο και Δημιουργία.
Γ.Σουρλάγκας
Επισκέπτης

#6 Μην σπρώχνεσθε..

2011-01-06 08:01

Όπως βλέπω, το "πλήθος" όσων συνωστίζονται στην είσοδο για να υπογράψουν την αίτηση για την απαγόρευση της πλαστικής σακούλας, είναι πλέον μη διαχειρίσιμο! Σιγά παίδες, ολοι θα προλάβετε να υπογράψετε!
Οι Μυκονιάτες είναι φανερό οτι θεωρούν οτι καλύτερα είναι να περιμένουμε πρώτα να λυθούν τα άλλα, πιο σοβαρά προβλήματα του νησιού και κατόπιν να διούμε τι μπορούμε να κάνομε με το πλαστικό. Μάλιστα αρκετοί είναι αυτοί που μου λένε οτι κακώς ξεκίνησε τώρα αυτή η πρωτοβουλία γιατί θα .. αποπροσανατολίσει την λαϊκή απαίτηση για κάθαρση.
Είναι δε έτοιμοι αρκετοί να προτείνουν άλλες πιο σωστές και εφικτές δράσεις αντί να ασχολούμαστε τώρα με τα πλαστικά... Τι πάθαμε τόσα χρόνια δηλαδή που τα μασάμε;

Κάποιοι άλλοι, πιο πολιτικοποιημένοι, μου λένε οτι δεν θέλουν να υπογράψουν και να φαίνεται η υπογραφάρα τους γιατί δεν θένε - λέει - να τους πάρουν για οπαδούς του τάδε ή του δείνα.. Μάλιστα!
"Ναι και γω μαζί σας αλλά μην το πείτε πουθενά"!
Ορέα!

σικινιώτης λευτέρης
Επισκέπτης

#7 Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.

2011-01-06 20:43

Αγπητοί φίλοι,
Σημέρα που γράφουμε το σχόλιο αυτό είναι 18 υπογραφές στην ψηφοφορία και υπάρχουν και άλλες 30 που έχουν υπογράψει σε δήλωση.
Πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι με την αρχή αυτή. Μακάρι να είμαστε 5000, αλλά δεν έγινε. Πάλι καλά.
Σαν άτομο, ζητώ συγνώμη που ίσως δεν ανήκουμε στην ίδια δημοτική παράταξη με όσους στήριξαν, αλλά απλά αυτή η κίνηση δεν έχει να κάνει με δημοτικές παρατάξεις, αλλά με το καλό του νησιού μας. Εγώ προσωπικά δεν διστάζω να έρχομαι σε ρήξεις ακόμη και με την δική μου πάράταξη, φτάνει να είναι για το καλό του νησιού.
Είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε πρωτοπόροι, να βγάζουμε καλές ειδήσεις, να διώξουμε την λάσπη που υπάρχει στην εικόνα του νησιού. Μακάρι να γίνε ικα ιη κάθαρση που όλοι θέλουμε
Το κυριώτερο, είμαστε υποχρεωμένοι να σεβόμαστε το νησί αυτό που μας φιλοξενεί. Είναι δυστυχία όταν ψάχνοντας για κάτι ωραίο πάνω στο νησί μας, συνηδητοποιούμε ότι τα ωραία έχουν γίνει μόνο απο την φύση ή τους προγόνους μας. Τίποτε ωραίο από εμάς.
Στηρίξετε την κίνηση αυτή και ότι άλλο πιθανόν ακολουθήσουν, απ' όποιον ξεκινήσουν, εφόσον είναι για κάτι καλύτερο.
Τέλος, είναι γνωστό ότι είμαστε όλοι υπέυθυνοι όχι μόνο γι'αυτά που κάνουμε, αλλά και γι'αυτά που δεν κάνουμε.