nisyros

ARMAS
Επισκέπτης

/ #46 Re: Re:

2011-04-29 11:06

#42: Ευθύμιος - Re:

Καλέ μου φίλε ανώνυμε, πού σκέφτεσαι καί λειτουργείς, όχι μεσαιωνικά, αλλά πάντα μέ επιστημονική τεκμηρίωση, έλα εδώ νά σέ φιλοξενήσουμε, νά μείνεις μαζί μας γιά λίγο.Νά σέ ταξιδεύσουμε στήν αρχαία ιστορία τής Νισύρου,στήν πρόσφατη κι άν χρειαστεί καί στήν μεσαιωνική πού όπως φαίνεται γνωρίζεις .Ελά εδώ, ν ακούσεις τούς χτύπους τής καρδιάς μας, όταν ο χειμώνας είναι αγριος ή όταν κάποιος χρειάζεται άμεσα νά πάει σέ νοσοκομείο.Ελά νά δείς πόσο απότομα κόβεται τό χαμόγελο τών παιδιών από τήν αθηνοκεντρική αδιαφορία.Εσύ κατεβαίνεις στούς δρόμους τής Αθήνας,τής Θεσσαλονίκης, τής Πάτρας ή όπου αλλού κι ακούγεται η φωνή σου.Εμείς εδώ φωνάζουμε όλοι μαζί καί δέν μάς ακούει κανένας.Τόν χειμώνα πού σούπα, δύσκολα θά προσεγγίσει τό βαπόρι, κι αυτό θά γίνει άν θέλει ο καιρός. Αλήθεια πές μου κάτι.Εγώ θά συμφωνήσω μέ όλους εσάς πού είστε υπέρ τής γεωθερμίας καί θά πάω αντίθετα στήν επιθυμία όλων τών Νισυρίων,πές μου λοιπόν : φτιάχνεται τό εργοστάσιο πού προτείνετε,καί λειτουργεί κι όλοι αυτοί πού λές ότι λειτουργούν φασιστικά είναι σιωπηλά μέ τό μέρος σας.Μιά μέρα όμως,κατά τά μέσα τού Δεκέμβρη ή Γενάρη τέλος πάντων, γίνεται κάποιο ατύχημα.Η άμεση παρέμβαση είναι επιβεβλημένη για ν αποφευχθούν τά χειρότερα.Πλοίο όμως δέν μπορεί νά προσεγγίσει.Τί γίνεται τότε;Εσύ βέβαια στήν πόλη πού είσαι, θά παίρνης τό μισθό σου,τό πρωί τά παιδιά σου θά πάνε σχολείο, χωρίς νά συμβαίνει τίποτα κι ίσως νά μήν μάθεις ποτε ότι κάποιοι χάθηκαν μαζί μέ τίς φαμίλιες τους,γιατί δέν υπήρχε τρόπος νά τούς προσεγγίσουν ή νά τούς απομακρύνουν.

Καλέ μου φίλε ανώνυμε, άν σκέφτεσαι τώρα λίγο Νισύρικα μετά από αυτό,πες σ αυτούς πού κάτι ίσως σ έχουν υποσχεθεί,ακόμη κι άν είναι ακίνδυνη η γεωθερμία, δέν μπορεί νά γίνει στή Νίσυρο.

Γνωρίζω ότι θές νά φωνάξεις κι εσύ, ότι δέν μπορεί νά θυσιάζονται μέρη καί άνθρωποι μέ μοναδικό τελικά όφελος τηλεοπτικές εκπομπές πού νά δείχνουν πώς έγινε μιά καταστροφή καί νά προτείνουν εκ τών υστέρων ότι δέν έπρεπε νά γίνει εκεί η γεωθερμία.Γιά τούς περισσότερους ίσως είναι μιά απλή υπόθεση.Κάποια συμφέροντα θέλουν νά κάνουν ένα εργαστάσιο γεωθερμίας  καί κάποιοι αντιστέκονται.΄Αλλοι τό προσπερνούν,ούτε κάν τούς απασχολεί.Γιά μάς όμως κι ελπίζω ότι τώρα ίσως καί γιά σένα είναι θέμα επιβίωσης, όχι τών ατόμων μας αλλά τού ίδιου τού νησιού μας.Θέλω νά πιστεύω πώς άν έρθεις εδώ,αν ακούσεις τούς χτύπους  τής καρδιάς τής Νισύρου θά πρωτοστατείς στήν προάσπιση της καί θά μείνης γιά πάντα εραστής της.

Αν πάλι παραμένεις στίς θέσεις κι απόψεις σου για οποιονδήποτε λόγο,σέ παρακαλώ παραμέρισε άν θέλεις καί μήν πολεμάς τόν έρωτα μας γιά τό νησί μας καί τήν απόφαση μας νά τό παραδώσουμε όσο μπορούμε λιγότερο τραυματισμένο στά παιδιά καί τά εγγόνια μας.Καί κάτι άλλο,καλέ μου φίλε.Γιά όλους αυτούς πού λένε ότι θεωρούν τή Νίσυρο οι Νισύριοι σάν ιδιοκτησία τους.Αν έτσι δέν έβλεπε τήν Ρώ κι η Αχλαδιώτου νάσαι σίγουρος ότι η Ρω θάχε προηγηθεί από τά Ιμια.

Κι αν ακόμη νομίζεις πώς όλοι εδώ είμαστε τρελλοί μαζί μέ τόν Δήμαρχο μας καί τό Δημοτικό Συμβούλιο,σε πληροφορώ ότι πάντα μ αυτήν-γιά τούς άλλους τρέλλα-γράφτηκε η ιστορία.

Υστερόγραφο:

Είδες καλέ μου φίλε ότι τώρα τό 17% τής ΔΕΗ θά πωληθεί;Αύριο ίσως κι ολόκληρη.Τί θά γίνει τότε καλέ μου φίλε;Ποιός θά ορίζει τό μέλλον τού νησιού μας.Μή βιαστείς νά μού πείς ότι θά υπάρχουν συμβάσεις.Τέτοιες δέν υπήρχαν καί στήν Φουκοσίμα;Τί έγινε; Απετράπησαν τόσοι θάνατοι;Σάν έρθει τό κακό τί νά τήν κάνουμε τήν όποια αποζημίωση;Σάν θά βγαίνει τέτοια ποσότητα Ραδωνίου πού θά είναι αποτρεπτική η κατοίκηση τού νησιού μας, τί νά τά κάνουμε τά διαμερίσματα καί τίς αποζημιώσεις ή ό,τι θά προβλέπουν αυτές οι συμβάσεις.

Τώρα αρχίζεις καί φωνάζεις κι εσύ μαζί μας.Σέ καταλαβαίνω, είσαι στό σωστό δρόμο...

Σέ φιλώ